Otevřít menu

Na úvodní stranu Obecní knihovna Bohuňov

hledej
Návštěv :
Celkem : 1873
Týden : 0
Dnes : 0

Obec Bohuňov

Bohuňov je malá farní obec ležící na hranicích Čech a Moravy, rozprostírající se po obou březích řeky Křetínky v nadmořské výšce 408 m. Dle pověsti existovala v místě současné vesnice osada již v době cyrilometodějské, kdy jí oba věrozvěstové meh procházet z Moravy do Čech. Vesničané prý jejích víru s láskou a ochotou přijímali a v okolí se říkalo, že tu je „Bůh nový uctíván" (odtud Bohuňov). Podle historiků se však obec patrně jmenuje podle jejího zakladatele Bohuňě (nebo Bohuslava).

První písemná zmínka o obci je z roku 1382, kdy Bohuňov patřil pánům z Lomnice, později pánům z Boskovic a některým dalším panstvím.

Jedinou významnější architektonickou památkou je kostel sv. Jíljí postavený v roce 1820 v duchu klasicismu. Na návsi pak stojí pomník padlým občanům z první světové války.
Bohuňov je součástí přírodního parku Údolí Křetínky. Vyhledávaným místem turistů a horolezců jsou „bohuňovské" skály nacházející se po obou stranách silnice ve směru na Poličku.

Významná je také skutečnost, že se obec stala uznávaným centrem mikroregionální autobusové dopravy. Většina linek v Bohuňově začíná i končí. Občané mají možnost se pohodlně a bez nutnosti přestupu několikrát denně dopravit do Poličky, Březové nad Svitavou, Svitav, Letovic i Boskovic. Je zde kulturní dům, obchod, výletiště a několik drobných živností.
Krásné okolí a lesy vybízejí k procházkám ve všech ročních obdobích.

 

 

Text převzat z internetových stránek Mikroregionu Brněnec (http://www.brnenec.cz/%5Cplace.asp?place=4).

 

OBRÁZEK : zemska_brana.jpg

 

Zemská brána (z Čech na Moravu) u Bohuňova na staré pohlednici.

 

 

OBRÁZEK : pohled_z_findeisovy_strane05.jpg

 

Pohled z Findeisovy stráně, foto: S. Švejcar

 

 

OBRÁZEK : pohled_ze_straze01.jpg

 

Pohled ze "Stráže", foto: S. Švejcar

 

 

OBRÁZEK : bohunovske_skaly05.jpg

 

Bohuňovské skály, foto: S. Švejcar

 

 

 Chrám sv. Jiljí z roku 1820; foto převzato z: http://www.kretin.eu/?MI=12&AR=1118

 

Chrám sv Jiljí z roku 1820; foto převzato z: http://www.kretin.eu/?MI=12&AR=1118